Szépség koldusa verseskötet

József Attila nagyon korán, de nem azonnal találta meg a hangját. Első kötete, a Szépség koldusa (1922) még az érzelmi forrongásainak korszakát élő fiatalembert mutatja. József Attila szerencsés időszakban került a városba: ez volt Makó fénykora, amit gazdag irodalmi, zenei, színházi és képzőművészeti élet jellemzett.

József Attila 14 éves volt, amikor árván Makóra érkezett. A család úgy döntött, hogy a jó hírű makói gimnáziumban kellene folytatnia tanulmányait. Azért esett városunkra a választás, mert a Szegedi utcában távoli rokonok éltek, és számítottak a segítségükre. Úgy érezzük, Makó életében fontos szerepe volt József Attilának, és talán nem hivalkodás, ha azt mondjuk, a költő életében is. Az internátusban és a gimnáziumban a tanárai hamar felfigyeltek a jó és éles eszű, szorgalmas, tehetséges fiúra. Többen védő szárnyai alá vették, az árva, fiút az iskolai szünetekben is támogatták.

Eperjesi Kálmán volt az osztályfőnöke. Hogy milyen pedagógus volt, az az Attiláról írt jellemzésből (akkor kötelező volt) is látszik: “Tehetséges, kötelességtudó, bátor fellépésű, a versíráshoz nagy hajlama van.” Másik két tanárával, Tettamanti Bélával és Galamb Ödönnel is szoros kapcsolatba került, ez utóbbi könyvet is írt az egykori tanítványról.

Gebe Mihály, az internátus akkori igazgatója, a jóságos, humanista gondolkodású pedagógus volt. Kivételes figyelemmel törődött József Attilával. Emberi és atyai szót először tőle kapott Makón. Espersit János ismertette meg a 17 éves poétát Juhász Gyulával, a nagy szegedi költővel, aki régi tanárkodása színhelyére, legkedvesebb barátjához, Esperit Jánoshoz gyakran kilátogatott. Egy ilyen látogatás alkalmával, valószínűleg 1922 húsvétján, áprilisban találkozhatott először Espersit társaságában a két költő: a Mester és a Tanítvány. Mire a nyár eljött, már levelezésben álltak egymással.

„Emberek, magyarok, íme a költő, aki indul magasba és mélybe: József Attila, szeressétek fogjátok pártját neki!” (Juhász Gyula, 1922) E sorokkal ajánlotta Juhász Gyula a 17 éves költő első kötetét / Szépség koldusa / az olvasóknak, mely 1922-ben jelent meg. A Szegeden élő Juhász Gyula ismerte fel József Attila költői tehetségét és állt mellé. Koroknai József szegedi nyomdájában készült el kötet, s a szerző 1922. december 17-én hozta el Makóra.

Méltó nyitánya a magyar költészetnek Szépség koldusa című verseskötet, amely 100 évvel ezelőtt jelent meg, 48 oldalas József Attila kötet.

Péter László könyvéből tudjuk, hogy mint múzeumigazgató, 1954-ben 200 forintért vette meg Kesztner Zoltán részére dedikált három, József Attila verseit tartalmazó füzetet, köztük a Szépség koldusát. 

A kötet dedikációja: „Kesztner Zoltán bátyám fogadja szeretetem jeléül. Makó, 1922. dec. 19. József Attila.”

Eredetileg 300 példányban készült, az ára 200 korona volt.

Javaslatot benyújtó: Szikszai Zsuzsanna
Beadás ideje: 2022
Forrás:
Tóth Ferenc: Az otthonom pedig hát ott, Makón van.” József Attila makói évei (2005)
 
MAKÓI TELEPÜLÉSI ÉRTÉKTÁR